У Омладинском центру у Лозници, у петак, 25. Фебруара 2022. године, одржана је промоција приручника “Млади под контролом… Дигитална деменција! Шта чинити?“, аутора Недељка В. Јовића, психолога и писца из Београда.
Несумњиво је да је привилегија живети у ери дигиталне револуције, користећи све благодати дигитализације, интернета и глобалне повезаности, која омогућава лак доступ информацијама, решава проблем физичке удаљености и потенцијално своди цео свет на ‘’глобално село’’. Ове предности су условиле да цела планета незадрживо хрли ‘’грлом у јагоде’’, тј. несвесно (или свесно?) анемарује евидентне опасности које са собом носи ‘’експлозија дигиталних технологија’’ и процес дигитализације.
Јовић истиче, са аспекта социјалне психологије, да проблем злоупотребе личних информација је главни проблем данашњице, коме су посебно изложени млади (адолесценти) као највулнерабилнија популација и предлаже решење у бихејвиоларном уговору.
„Уговор о понашању, то јести писани уговор између детета и родитеља који наглашава шта дете (адолесцент) треба да ради и какве награде или казне следе за извршавање или избегавање обавеза из уговора, показали су се изузетно делотворни са децом, старијом омладином и одраслима. Слушање, резоновање, дијалог, дискусија и преговарање јесу део процеса код стварања уговора, а то адолесценту даје велику слободу, и он осећа да има одређени удео у одлучивању, и због тога постаје кооперативнији“, објашњава психолог.
Сам уговор између родитеља и деце пролази кроз више фаза, а аутор у приручнику износи и резултате пилот пројекта који показују изузетну успешност и значајно побољшање у обрасцу понашања код младих.
Поред промоције књиге одржана је и интерактивна радионица кроз коју су учесници упознати са негативним аспектима дигиталне ере, односно, које се то промене у личности, а изазване су злоупотребом и несавесним коришћењем интернета.
Посебан приступ и начин комуникације аутора књиге са присутнима створили су пријатну атмосферу, те је остварена комуникација допринела свеопштем осећају успешности самог догађаја, али и кључни одговори који чине суштину трибине.
Како не бисмо дошли до питања „ШТА ЧИНИТИ“, потребно је успоставити контролу код младих уз помоћ правила, ограничења , тачније функционалних образаца понашања, закључак је трибине која је одржана у организацији лозничког Центра за културу „Вук Караџић“.