Међународни месец фотографије одржава се сваке године у мају. Речено је (а постоји чак и песма о томе!) да слика вреди хиљаду речи. Неке од невероватних фотографија које су снимљене током скоро 200 година колико је фотографија позната човеку, понекад се може чинити да могу вредети много више.
Чини се да неке фотографије показују пуну количину људске окрутности, друге слике могу бити бескрајно инспиративне, а неке су једноставно прелепе и узбудљиве, као што су безбројне фотографије радосних сусрета људи са својим мужевима, женама, родитељима, децом, па чак и кућним љубимцима након дужег одсуства.
Од свог проналаска, фотографија је људима дала невероватну прилику да ухвате тренутак у времену и одрже га у животу заувек.
Хиљадама година испред технологије, у 4. веку пре нове ере, грчки филозоф Аристотел је већ размишљао о ономе што ће много касније бити названо „камера са рупицама“.
Најранија сачувана фотографија природе снимљена је 1826. године од стране француског научника и проналазача Ницефора Ниепцеа. У то време су били потребни дани експозиције да би фотографија била спремна. Један од Ниепцеових савременика, француски сликар Лоуис Јацкуес Манде Дагуерре, био је толико узбуђен због овог проналаска да је наставио да прати процес, значајно смањујући време експозиције и стварајући могућности за портрете.
Данас, близу два века касније, могуће је видети колико је далеко стигла фотографија. (Па, осим селфија. То вероватно не треба сматрати напретком, што се тиче човечанства, у сваком случају.) Са тренутно развијеним Полароид фотоапаратом креираним 1948. и коначно дигиталним фотоапаратима који су пласирани на тржиште касних 1990-их, напредак је био изузетан.
Национални месец фотографије је створен да помогне људима широм света да прославе проналазак овог невероватног средства комуникације са претходним и будућим генерацијама.
Зато будите сигурни да овај дан не прође узалуд и направите неке успомене уз фотографију!